پیچ خوردگی مچ پا یکی از شایع ترین آسیب های مچ پا است که ما در کلینیک فیزیوتراپی فراتکنیک در اصفهان به درمان آن کمک می کنیم.

اگر مچ پای خود را چرخانده باشید، متوجه می شوید که آسیبی مانند این چقدر می تواند ناتوان کننده باشد و راه رفتن و فعالیت های روزمره را بسیار دشوارتر کند. مهم است که بدانید زمانی که مچ پایتان پیچ خورده است، احتمال آسیب دیدگی مجدد به طور تصاعدی بیشتر می شود. اگر فکر می کنید مچ پای خود پیچ ​​خورده است، انجام برخی اقدامات فوری برای بازتوانی مچ پا به بهبودی سریعتر و جلوگیری از پیچ خوردگی بعدی کمک می کند.

پیچ خوردگی مچ پا زمانی که رباط‌ها (بافت‌های مفصلی حمایت‌کننده) فراتر از محدوده طبیعی خود کشیده می‌شوند، رخ می دهد و سپس نیروها توسط ساختارهای بازدارنده ثانویه مانند ماهیچه‌ها، کپسول مفصلی و سطوح مفصلی جذب می‌شوند. این می تواند با چرخاندن مچ پا به سمت داخل، خارج یا گیر کردن آن با فشار رو به بالا رخ دهد. این منجر به آسیب به بافت های لیگامانی و علائم درد، تورم، کبودی و راه رفتن با لنگی می شود. پس از رفع این علائم می توان با احساس بی ثباتی، سفتی در برخی حرکات و کاهش تعادل و چابکی همراه شد.

در موارد شدیدتر مهم‌تر ممکن است شکستگی استخوان‌ها رخ دهد، و اگر درد پس از آسیب آنقدر شدید باشد که نمی‌توانید وزن را حداقل برای سه مرحله روی پای آسیب دیده/مچ پا تحمل کنید، نشان داده می‌شود. اگر نمی توانید وزنه را بدون درد شدید پس از آسیب مچ پا تحمل کنید، مهم است که فوراً تصویربرداری با اشعه ایکس انجام دهید تا مشخص شود آیا استخوان شکسته شده است یا خیر.

در پیچ خوردگی مچ پا معمولی، به معنی عدم شکستگی، آسیبی که به رباط و بافت حمایتی مچ پا وارد می‌شود باعث می‌شود بافت‌های مچ پا ملتهب شده و مفصل پایداری کمتری داشته باشد. هنگامی که فرآیند التهاب اولیه تحت کنترل است، تقویت و بازآموزی عضلات اطراف مچ پا برای بهبود ثبات مفصل و جلوگیری از آسیب مجدد در آینده مهم خواهد بود.

درمان پیچ خوردگی مچ پا با فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست ها با شما برای تعیین اهدافی که شامل مدیریت تورم و درد حاد، حل دامنه حرکتی مناسب با درمان دستی، افزایش قدرت و حس عمقی با تمرینات و بازگرداندن شما به فعالیت‌هایتان است، همکاری خواهند کرد.

آنها ممکن است یک بریس را برای دوره نقاهت اولیه توصیه کنند، روش‌های درمانی مانند اولتراسوند یا طب سوزنی را اعمال کنند، درمان را با دست انجام دهند و از تجهیزات تخصصی مانند تخته تکان استفاده کنند تا توانایی مچ پا برای پاسخ دادن به سطوح ناپایدار را دوباره آموزش دهند. بیشتر از همه آنها به شما راهنمایی می‌کنند و اطمینان می‌دهند که چگونه می‌توانید به بهترین شکل ادامه دهید و به شما کمک می‌کنند تا به بهبودی سریع برسید.

بهترین تمرینات برای کمک به بهبودی از پیچ خوردگی مچ پا چیست؟

در چند روز اول پس از پیچ خوردگی مچ پا، می خواهید دامنه حرکتی و تمرینات تقویتی ملایم را در همه جهات و در محدوده ای بدون درد انجام دهید.

تمرینات دامنه حرکتی ، تمرینات تعادلی و تمرینات تقویتی از جمله مهم ترین تمرینات پس از این آسیب هستند.

استراحت ، استفاده از کمپرس یخ و استفاده از داروهای ضددرد برای کمک به تسکین درد توصیه می شوند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی مچ پا – فیزیوتراپی در اصفهان – فیزیوتراپی در خیابان توحید میانی اصفهان – کلینیک فیزیوتراپی خوب در اصفهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست