پارکینسون

پارکینسون نوعی اختلال عصبی است که با کاهش توانایی مغز برای انجام حرکت ‌های هماهنگ همراه است و سبب بروز اختلالات حرکتی در فرد می شود.

ارتعاش دست و پا در حالت استراحت و کند شدن حرکات بدن از مهم ترین علائم ابتلا به این بیماری عصبی است.

بیماری پارکینسون به دلیل کاهش سلول‌ های مغزی تولیدکننده دوپامین‌ رخ داده که سبب از دست دادن کنترل عضلات صاف و لرز‌ش‌ های غیر قابل کنترل اندام ها می شود.

علائم بیماری ابتدا در یک سمت بدن ایجاد شده و بتدریج و با پیشرفت بیماری در دو طرف بدن علائم بیماری ظاهر می شود.

فیزیوتراپی پارکینسون

متاسفانه تاکنون هیچ درمان قطعی برای بیماری پارکینسون شناخته نشده و راهکارهایی مانند فیزیوتراپی بر کنترل علائم و کاهش عوارض ایجاد شده برای بیمار تمرکز می‌کنند.

بازیابی عملکرد، بهبود تحرک و هماهنگی عضلات ، تسکین درد و پیشگیری یا محدود کردن ناتوانی‌های جسمی بیماران از اهداف مهم فیزیوتراپی در این افراد است  ، در واقع هدف از فیزیوتراپی هدف افزایش استقلال و بهبود کیفیت زندگی از طریق بهبود حرکت و عملکرد و تسکین درد است.

فیزیوتراپی نقش موثری در کاهش عوارض و مشکلات ناشی از این بیماری عصبی دارد و به بهبود کیفیت زندگی مبتلایان کمک زیادی می کند.

فیزیوتراپی بیماری پارکینسون را درمان نمی‌کند، اما عوارض ثانویه را به حداقل می‌رساند و عملکرد و توانایی حرکتی بیمار را بهبود می بخشد.

راهکارهای فیزیوتراپی در درمان پارکینسون
تمرینات ورزشی

فیزیوتراپیست تمرینات ورزشی مربوط به تقویت و انعطاف پذیری عضلات را بیمار آموزش می‌دهد.

افزایش قدرت عضلانی، بهبود در وضعیت راه رفتن و حفظ تعادل از فواید تمرینات فیزیوتراپی در مبتلایان به این بیماری است.

ناتوانی در حفظ تعادل سبب افزایش احتمال سقوط در مبتلایان به این بیماری می شود که با تمرینات فیزیوتراپی می توان احتمال بروز آن به حداقل رساند.

اولتراسوندتراپی

این روش درمانی به کنترل حرکات خاص مانند لرزش و یا حرکات غیرارادی کمک می‌کند.

ماساژ درمانی

تکنیک های ماساز سبب بهبود جریان خون در قسمت های مختلف بدن شده و به کاهش سفتی و گرفتگی های عضلانی در مبتلایان به این عارضه کمک می کند.

بیوفیدبک ترابی

ﯾﮑﯽ از راهکارهای موثر در ﮐﻨﺘﺮل لرزش ﺑﯿﻤﺎران پارکینسون اﺳﺘﻔﺎده از ﺑﯿﻮﻓﯿﺪﺑﮏ اﺳﺖ.

بیوفیدبک تراپی استرس و درد بیمار را کاهش داده و به ایجاد حس بهبودی در فرد کمک می کند.

مگنت تراپی

مگنت تراپی روشی ایمن، غیرتهاجمی و مؤثر در تخفیف علائم بیماری پارکینسون است که با تحریک مغناطیسی ساختارهای مغزی و شبکه‌های مربوط به این عارضه به تخفیف عوارض ناشی از این بیماری کمک زیادی می کند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در اصفهان – بیوفیدبک تراپی در اصفهان – بهترین مرکز فیزیوتراپی در اصفهان

فهرست