فیزیوتراپی پس از شکستگی دست برای کمک به بازیابی قدرت و تحرک مچ دست آسیب دیده از اهمیت زیادی برخوردار است و با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی فراتکنیک در اصفهان می توانید از آن بهره مند شوید.

شکستگی استخوان های مچ دست است که در آن استخوان ها جابجا شده اند، معمولا نیازمند جراحی و پس از آن بی حرکتی در گچ یا آتل به مدت طولانی دارد ، این شرایط ضعیف شدن عضلات دست و همچنین خشکی و محدود شدن دامنه حرکات مچ دست می شود.

فیزیوتراپی پس از شکستگی دست،  شامل بهبود دامنه حرکتی و قدرت مچ و بازو به منظور به حداکثر رساندن تحرک عملکردی در بازو است. فیزیوتراپیست شما درمان‌های خاصی را انجام می‌دهد تا به شما کمک کند تحرک طبیعی بازو و مچ دست خود را به دست آورید.

یکی از اجزای مهم توانبخشی شکستگی دست، برنامه فیزیوتراپی در منزل است، تمریناتی که به طور مستقل در خانه انجام می دهید تا به تقویت درمان های فیزیوتراپی کمک کند.

قبل از شروع این یا هر برنامه ورزشی دیگری، حتماً با فیزیوتراپیست خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که انجام آن برای شما بی خطر است.

فیزیوتراپی پس از شکستگی دست

تمرینات فیزیوتراپی پس از شکستگی دست

  • پس از بستن گچ یا آتل روی مچ دست خود در حالی که شکستگی دست در حال بهبود بود، ممکن است متوجه شده باشید که عضلات و مفاصل اطراف مچ دست شما سفت شده است. این طبیعی است و اولین تمرینات شما پس از برداشتن گچ باید در جهت بازیابی دامنه حرکتی مچ دست باشد.

برای شروع بازیابی دامنه حرکتی مچ دست:

بازوی خود را در مقابل خود نگه دارید.
به آرامی دست و انگشتان خود را به سمت بالا خم کنید گویی به کسی علامت می دهید که “ایست” کند.
دست خود را با دستی که آسیب ندیده بگیرید بگیرید و به آرامی با عقب کشیدن دست و انگشتان خود فشار بیش از حد را اضافه کنید.
این موقعیت را برای پنج ثانیه نگه دارید و سپس استراحت کنید.
کشش را برای پنج بار تکرار کنید.
در حالی که بازوی خود را در مقابل خود نگه داشته اید، مچ خود را به سمت پایین خم کنید.
به آرامی فشار بیش از حد را با گرفتن دست خود و خم کردن بیشتر در حالت خمش اضافه کنید این حالت را به مدت پنج ثانیه نگه دارید.
آن را پنج بار تکرار کنید.
فیزیوتراپیست شما همچنین ممکن است تمریناتی را برای کار بر روی چرخاندن دست‌تان به‌گونه‌ای تجویز کند که انگار در حال ریختن یک پارچ آب یا حمل یک کاسه سوپ هستید. این کشش های پیشرفته مچ دست را می توان بعداً شروع کرد. تمرکز اولیه شما باید روی دستیابی به خم شدن و اکستنشن مچ باشد.

  • هنگامی که جراح ارتوپد گچ شما را پس از بهبود شکستگی دست خارج می کند، ممکن است متوجه شوید که توانایی شما در گرفتن اشیا کاهش یافته است. فیزیوتراپیست شما ممکن است تمرینات خاصی را برای کمک به بهبود قدرت گرفتن دست شما تجویز کند.

تمرینات برای بهبود گرفتن دست ممکن است شامل موارد زیر باشد:

گرفتن حوله ایزومتریک
تمرینات دست گیر با دستگاه دیجی فلکس
تمرینات گرفتن بتونه
هنگام انجام تمرینات چنگ زدن، مطمئن شوید که هر تکرار را برای چند ثانیه نگه دارید و با حرکات آهسته و عمدی در دست بگیرید. هر تمرین را ۱۰ تا ۱۵ تکرار انجام دهید.

  • برای کمک به بهبود قدرت انگشتان بعد از شکستگی دسا، فیزیوتراپیست شما ممکن است تمریناتی با خمیر را برای انجام آن تجویز کند. PT شما ممکن است مقداری خمیر تمرینی

خمیر را بین شست و انگشتان خود فشار دهید و سپس آن را بین دو انگشت خود فشار دهید. همچنین می‌توانید خمیر را در یک لوله بلند بغلتانید، آن را به شکل حلقه درآورید و حلقه را در اطراف انگشتان خود قرار دهید تا انگشتان خود را در برابر مقاومت دراز کنید.

  • پس از شکستگی دست، عضلات اطراف مچ دست و ساعد شما ممکن است به دلیل آسیب دیدگی و مدت زمانی که مچ دست شما بی حرکت بوده ضعیف باشد. فیزیوتراپیست شما ممکن است تمرینات تقویتی مچ دست با دمبل را برای کمک به بهبود قدرت شما تجویز کند.

به یاد داشته باشید که با یک وزنه سبک، آهسته شروع کنید. با فیزیوتراپیست خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که از مقاومت مناسب برای شرایط خاص خود استفاده می کنید.

نکته پایانی

شکستگی دست می تواند یک آسیب دردناک باشد که باعث محدودیت های عملکردی قابل توجهی در دست و بازوی شما می شود. فیزیوتراپی پس از شکستگی دست و یادگیری تمرینات مناسب می تواند به شما کمک کند تا استفاده عملکردی طبیعی از بازو و دست خود را به دست آورید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی دست در اصفهان – فیزیوتراپی خوب در اصفهان – مرکز فیزیوتراپی در اصفهان – فیزیوتراپی پس از شکستگی مچ دست – فیزیوتراپی دست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست