فیزیوتراپی بعد از جراحی مینیسک زانو برای بازیابی حرکات زانو ، بهبود دامنه حرکتی و تسریع بهبودی از اهمیت زیادی برخوردار است.

مینیسک ها یک بالشتک گوه مانند دیسک هستند (که عمدتاً از کلاژن نوع I ساخته شده اند) که بین استخوان های ران و ساق پا قرار گرفته اند. در هر مفصل زانو دو منیسک خارجی (جانبی) و داخلی (مدی) وجود دارد. این منیسک ها اساساً از مایع سینوویال (مایع موجود در مفصل زانو) تغذیه می کنند. هر منیسک دارای سه قسمت است که شامل یک شاخ خلفی، یک بدن و یک شاخ قدامی است. منیسک داخلی بیضوی و از نظر اندازه بزرگتر از منیسک بیرونی است که شکل دایره ای بیشتری دارد و سطح بیشتری دارد.

چرا این منیسک ها مهم هستند: منیسک ها ساختارهای کشسانی هستند و به عنوان ضربه گیر در مفصل زانو عمل می کنند و از غضروف مفصل (سطح درخشان استخوان های ران و ساق پا) محافظت می کنند. آنها همچنین در حفظ استخوان ران متناسب با استخوان ساق مهم هستند. منیسک ها به حفظ هماهنگی مفصل کمک می کنند و سطح تماس بین استخوان ساق پا (درشت نی) و استخوان ران (فمور) را به حداکثر می رساند.

فیزیوتراپی بعد از جراحی مینیسک می تواند عملکرد زانو را بهبود بخشد که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی فراتکنیک در اصفهان می توانید از آن بهره مند شوید.

علائم پارگی مینیسک

درد و تورم مکرر از ویژگی های رایج هستند. اغلب یک تکه پاره شده از منیسک که در مفصل گیر افتاده است، صدای کلیک و درد در هنگام خم شدن زانو ایجاد می کند، همانطور که در بالا یا پایین رفتن از پله ها ایجاد می شود. گاهی اوقات، قسمت پاره شده می تواند بین استخوان ساق و ران گیر کند و از صاف شدن استخوان ساق جلوگیری کند. به این حالت قفل شدن زانو می گویند. زانو قفل شده ممکن است نیاز به دستکاری توسط بیمار یا پزشک داشته باشد.

دلایل پارگی مینیسک

در بیماران جوان پارگی منیسک بیشتر به دلیل آسیب پیچشی مفصل زانو است. در افراد مسن این بیشتر به دلیل تغییرات دژنراتیو مربوط به سن است. ناهنجاری های منیسک مانند شکل غیر طبیعی (منیسک دیسکوید) یا کیست منیسک نیز مینیسک ها را مستعد آسیب می کند. منیسک داخلی تحرک کمتری نسبت به بیرونی دارد، بنابراین پارگی منیسک داخلی شایع تر است.

آیا تمام پارگی منیسک قابل ترمیم است؟

فقط ۱۰ تا ۲۵ درصد عرض منیسک محیطی دارای خون رسانی است. این منطقه بیرونی یا محیطی به عنوان منطقه قرمز قرمز شناخته می شود. عرض ۱/۳ داخلی منیسک فاقد عروق خونی است. این منطقه به عنوان منطقه سفید-سفید شناخته می شود. در بین این دو ناحیه (منطقه قرمز-سفید) ممکن است چند رگ خونی وجود داشته باشد. فقط پارگی های ناحیه قرمز-قرمز و چند پارگی قرمز-سفید پتانسیل درمانی دارند و قابل ترمیم هستند. اکثر پارگی های منیسک در ناحیه سفید-سفید وجود دارد و قابل ترمیم نیست. تمام پارگی های ناحیه سفید-سفید و بیشتر پارگی های ناحیه قرمز-سفید نیاز به برداشتن دارند.

فیزیوتراپی بعد از جراحی مینیسک زانو

پارگی مینیسک با معاینه بالینی تشخیص داده می شود و توسط MRI تایید می شود. پارگی های تازه، پارگی های کوچک و پارگی های ناحیه قرمز-قرمز محیطی قابل ترمیم هستند. در ترمیم منیسک قسمت های پاره شده به هم بخیه می شوند. آسیب های قدیمی، پارگی‌های ناحیه سفید-سفید، پارگی‌های دژنراتیو و پارگی‌های پیچیده معمولاً از بین می‌روند. تمام جراحی های منیسک به روش آرتروسکوپی (کم تهاجمی) انجام می شوند.

پس از ترمیم مینیسک، به مدت ۴ هفته نباید روی اندام عمل شده وزن وارد کنید و پای شما در زانوبند صاف نگه داشته می شود. شما باید حداقل ۶ ماه پس از جراحی از فعالیت های ورزشی (پریدن، بریدن، چرخاندن) دور باشید. برای پیاده روی از واکر یا عصا استفاده کنید.

فیزیوتراپییست تمرینات فیزیوتراپی بعد از جراحی پارگی مینیسک را با توجه به شرایط بیمار همچون سن ، میزان فعالیت قبل از آسیب دیدگی و شدت آسیب در نظر می گیرد و نحوه انجام تمرینات را به وی آموزش می دهد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی بعد از جراحی مینیسک زانو – فیزیوتراپی زانو در اصفهان – فیزیوتراپی در خیابان توحید میانی اصفهان – مرکز فیزیوتراپی در اصفهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست