فیزیوتراپی بعد از جراحی دست

اگرچه هدف جراحان دست، درمان مشکلات غیرجراحی است، اما در موارد خاص، زمانی که سایر درمان ها شکست خورده اند، ممکن است جراحی لازم باشد. ایجاد شکستگی، درمان آرتریت روماتوئید، از بین بردن درد تونل کارپال، و اصلاح نقایص مادرزادی چهار زمینه ای است که ممکن است در آنها جراحی مورد نیاز باشد.

پس از جراحی دست، ناحیه عمل شده معمولاً در گچ یا آتل بی حرکت می شود. هنگامی که گچ یا آتل برداشته می شود، اغلب پس از چند هفته، ممکن است برای بازگرداندن قدرت و دامنه حرکت به فیزیوتراپی نیاز باشد.

توانبخشی باید فقط تحت هدایت یک فیزیوتراپیست که به طور خاص در دست آموزش دیده انجام شود. بسته به دلیل جراحی، درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تمرینات دست
  • گرما درمانی
  • ماساژ درمانی
  • تحریک الکتریکی اعصاب

مدت زمان ادامه فیزیوتراپی بستگی به جراحی خاص و آنچه که آن را اصلاح کرده است دارد.

فیزیوتراپی بعد از جراحی دست

اهداف :

  • برای محافظت از ترمیم جراحی شما و امکان بهبودی.
  • برای جلوگیری از سفتی انگشت که ممکن است در اثر عدم فعالیت انگشتان هنگام آتل بندی اندام ایجاد شود.

تمرینات فیزیوتراپی بعد از جراحی دست

فیزیوتراپی بعد از جراحی دست

تقویت دست و بازیابی دامنه حرکتی بخش مهمی از توانبخشی پس از جراحی دست است. با انجام تمرینات ساده دست که بر تقویت و کشش عضلات تمرکز دارد، می توانید انعطاف پذیری انگشتان و دستان خود را بهبود بخشید. همیشه قبل از شروع هر تمرینی با پزشک مشورت کنید.

مشت محکم
با یک دست یک مشت محکم بسازید. انگشتان خود را تا حد امکان خم کنید و انگشت شست خود را در اطراف قسمت بیرونی انگشتان خود قرار دهید. این وضعیت را برای چند ثانیه نگه دارید، سپس انگشتان خود را صاف کرده و تا حد امکان از هم باز کنید. روش دیگر، تمرین را با خرد کردن یک تکه کاغذ یا گرفتن یک توپ در کف دست خود برای افزایش مقاومت امتحان کنید.

خم شدن انگشت
این تمرین به بهبود قدرت عضلانی و دامنه حرکتی کمک می کند. انگشتان خود را صاف نگه دارید، انگشتان خود را به آرامی تا آنجا که ممکن است در بند انگشتان خم کنید. انگشتان خود را صاف کرده و تکرار کنید. 

انگشت به انگشت
در حالی که انگشتان و شست خود را شل کرده اید، با لمس انگشت شست به انگشت اشاره، یک “O” ایجاد کنید. انگشتان خود را صاف کرده و با انگشت شست انگشت وسط خود را لمس کنید. صاف کنید و برای هر انگشت تکرار کنید. این تمرین را چند بار در روز انجام دهید.

خم شست
در حالی که انگشتان و شستتان صاف و نزدیک به هم هستند، به آرامی انگشت شست خود را در جهت انگشت صورتی خم کنید. کف دست خود را رد کنید و پایه انگشت را لمس کنید. اگر برای دراز کردن انگشت شست خود مشکل دارید، انگشت خود را تا آنجا که ممکن است بکشید.

ضربه انگشت
در حالی که کف دست خود به سمت پایین است، دست خود را روی یک سطح صاف قرار دهید. با بالا بردن انگشت شست خود شروع کنید. انگشت شست خود را پایین بیاورید و سپس انگشت اشاره خود را بالا بیاورید. انگشت اشاره را پایین بیاورید و تمرین را برای هر انگشت دست خود تکرار کنید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی بعد از جراحی دست – فیزیوتراپی دست پس از جراحی – فیزیوتراپی در اصفهان – بهترین فیزیوتراپی اصفهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست