فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو 

جراحی تعویض مفصل زانو یک جراحی بزرگ است که در طی آن مفصل آسیب دیده خارج و پروتز مصنوعی جایگزین می شود. این  جراحی در شرایط که آسیب غضروف و مفصل زان به حدی باشد که با روشهای دیگر قابل کنترل نباشد توسط بهترین جراح تعویض مفصل زانو انجام می گیرد.

میزان وزنی که می توانید بعد از جراحی روی زانوی خود وارد کنید به پزشک و خود عمل بستگی دارد. 

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

در بسیاری از موارد فیزیوتراپیست ها پس از جراحی زانوی شما را در دستگاهی قرار می دهند که به آرامی و به آرامی زانوی شما را خم و صاف می کند. این حرکت غیرفعال پیوسته یا CPM نامیده می شود. این اغلب همراه با نوعی درمان سرد استفاده می شود که ممکن است شامل جریان آب سرد باشد که التهاب و تورم را کاهش دهد.

برای کمک به شروع بازیابی حرکت زانو می توان از تمرینات دامنه حرکتی ملایم استفاده کرد. می توانید یک سری تمرینات تقویتی برای عضلات ران و ساق پا نیز شروع کنید. 

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو 

راهکارهای فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپیست شما ممکن است یکی از ابزارها یا روش های زیر را برای کمک به کنترل علائمی که ممکن است از جراحی زانو داشته باشید انتخاب کند.

یخ: یخ باعث می شود رگ های خونی در ناحیه درد باریک تر شوند که به آن انقباض عروق می گویند. این به کنترل التهابی که باعث درد می شود کمک می کند و به راحتی می تواند به عنوان بخشی از یک برنامه خانگی انجام شود. برخی از راه‌های قرار دادن یخ شامل کیسه‌های سرد، کیسه‌های یخ یا ماساژ یخ است. کیسه های سرد یا کیسه های یخ معمولاً به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی محل درد قرار می گیرند.

گرما: گرما باعث اتساع عروق خونی می شود. این عمل به دفع مواد شیمیایی که زانوی شما را آسیب می‌زند کمک می‌کند. همچنین به جذب مواد مغذی و اکسیژن کمک می کند که به بهبود ناحیه کمک می کند. گرمای واقعی به شکل یک کیسه گرم مرطوب، یک پد گرم کننده، یا دوش یا حمام آب گرم مفیدتر از کرم هایی است که صرفاً احساس گرما را ایجاد می کنند.

کنترل تورم: استفاده از سرما، فشرده سازی و ارتفاع، ترکیبی مفید برای کاهش تورم است.

تحریک الکتریکی: این روش درمانی با ارسال یک جریان الکتریکی به آرامی از طریق پوست شما اعصاب را تحریک می کند. تحریک الکتریکی می تواند با ارسال تکانه هایی که به جای درد احساس می شوند، درد را کاهش دهد. پس از کاهش درد، عضلاتی که در اسپاسم هستند شروع به شل شدن می‌کنند و به شما اجازه می‌دهند با ناراحتی کمتری حرکت کرده و ورزش کنید.

بهبود دامنه حرکتی (ROM): برای بهبود رام شما، فیزیوتراپیست شما می تواند از حرکت دادن مفاصل درجه بندی شده، کشش دستی و تمرینات انتخابی استفاده کند. تورم و تحریک ناشی از جراحی زانو می تواند باعث ایجاد مشکلات حرکتی در زانو شود. حرکت دادن زانو به دامنه حرکتی کلی زانو کمک می کند. حرکت فعال و کشش به عنوان بخشی از یک برنامه فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو نیز می تواند به بازیابی حرکت کمک کند.

آموزش راه رفتن: هنگامی که از وارد کردن وزن کامل از طریق پای عمل شده خود مطمئن شدید، درمانگر شما با شما همکاری خواهد کرد تا راه رفتن شما را به خوبی تنظیم کند. اگر دچار لنگیدن شده اید، ممکن است نیاز به آموزش مجدد باشد، که ممکن است به دلیل ترس از درد یا صرفاً به دلیل عادتی باشد که از زمان آسیب یا جراحی ایجاد کرده اید. داشتن یک الگوی راه رفتن معمولی با تغییر وزن هنگام راه رفتن شروع می شود. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست