سندرم گیرافتادگی شانه یکی از علل شایع درد شانه است و زمانی رخ می دهد که بافت های نرم مفصل شانه و اطراف آن به طور مکرر توسط استخوان های اطراف تحت فشار قرار بگیرند.

این بیماری در افرادی که به دلایل شغلی یا ورزشی شانه و بازوی آن ها بطور مکرر حرکت می کند و دست به بالای سر می رود شیوع بیشتری نسبت به سایر افراد دارد.

این عارضه علاوه بر بروز درد در مفصل شانه بخصوص در هنگام حرکت سبب محدود شدن دامنه حرکات شانه نیز شده و منجر به اختلال در عملکرد طبیعی مفصل شانه می شود.

التهاب تاندون های چرخاننده شانه به ویژه تاندون سوپرااسپیناتوس (تاندینوپاتی یا تاندونیت سوپرااسپیناتوس )، از عوارض سندرم گیرافتادگی شانه است.

پزشک شما معمولاً می‌تواند از طریق سابقه و معاینه شما سندرم گیرافتادگی شانه را تشخیص دهد. او به دنبال قوس دردناک شانه یا افزایش درد با حرکات بالای سر می‌گردد و قدرت عضلات شانه شما را آزمایش می‌کند.

در صورت عدم درمان گیرافتادگی شانه، این مشکل می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی جدی‌تر مانند پارگی تاندون شانه (روتاتور کاف) شود. فیزیوتراپیست می‌توانند به کاهش درد شانه کمک کنند و حرکات و قدرت شانه را در افراد مبتلا به این عارضه بهبود بخشد.

علائم سندرم گیرافتادگی شانه

 • احساس درد مزمن در شانه ( درد معمولا تدریجی بوده و به مرور افزایش پیدا می کند )
 • تشدید درد با حرکت دادن اندام های فوقانی
 • محدود شدن دامنه حرکات شانه به دلیل وجود درد
 • احساس التهاب در مفصل شانه

سندرم گیرافتادگی شانه

دلایل و عوامل خطر

 • کاهش فضای بین قوس تیغه شانه (آکرومیون) و استخوان شانه (هومروس) که سبب تحریک و آسیب تاندون های چرخاننده شانه و در نتیجه ایجاد یک واکنش دردناک شود.
 • ضعف عضلات مفصل شانه
 • اختلال در عملکرد عضلات و تاندون های شانه
 • وضعیت نامناسب قرار گیری شانه در حین انجام فعالیت ها
 • افزایش ناگهانی شدت تمرینات و فعالیت های ورزشی بخصوص فعالیت هایی که دست بطور مکرر به بالای سر می رود.
 • وجود خارهای استخوانی به دلایلی همچون آرتروز شانه
 • پارگی یا کشیدگی یکی از تاندون‌های روتاتور کاف

روش های درمان

استراحت دادن به شانه و اجتناب از انجام فعالیت هایی که نیازمند حرکت دادن شانه و وارد شدن فشار به شانه هستند امری ضروری است.

قرار دادن کمپرس یخ بر روی محل دردناک می تواند به کاهش علائم کمک کند.

برای تسکین درد می توان داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن استفاده کرد.

تزریق داروهای کورتیکواستروئیدی نیز می‌تواند به کاهش التهاب تاندون‌ ها کمک کند. در این روش مخلوطی از استروئید و بی‌حس کننده موضعی به ناحیه تزریق می‌شود.

فیزیوتراپی تخصصی شانه یکی از موثرترین روش های درمان سندرم گیرافتادگی شانه است که در کلینیک فیزیوتراپی فراتکنیک در اصفهان با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات فیزیوتراپی و بروزترین متدها به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

فیزیوتراپیست پس از ارزیابی دقیق شرایط بیمار برنامه تمرینی متناسب با بیمار را تنظیم و نحوه انجام تمرینات را به وی آموزش می دهد.

فیزیوتراپیست علاوه بر تنظیم برنامه ورزشی برای بیمار از تکنیک های درمان دستی و ماساژ و مدالیته هایی همچون الکتروتراپی نیز بهره می برد.

در صورتی که شرایط بیمار با روش های غیرجراحی بهبود پیدا نکند جراحی برای درمان سندرم گیرافتادگی شانه توصیه می شود ، گاهی این عارضه به دلیل وجود خارهای استخوانی در مفصل شانه رخ میدهد که در این موارد نیز معمولا جراحی مورد نیاز خواهد بود.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی تخصصی شانه – فیزیوتراپی در درمان درد شانه – تمرینات مناسب شانه – فیزیوتراپی در اصفهان – کلینیک فیزیوتراپی مجهز در اصفهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست