دلایل زانودرد

زانو درد یک شکایت رایج در میان بزرگسالان است و اغلب با ساییدگی عمومی ناشی از فعالیت‌های روزانه مانند راه رفتن، خم شدن، ایستادن و بلند کردن بدن همراه است. ورزشکارانی که می دوند یا ورزش هایی را انجام می دهند که شامل پریدن یا چرخش سریع است نیز بیشتر در معرض درد و مشکلات زانو هستند. اما چه زانو درد یک فرد ناشی از افزایش سن یا آسیب باشد، می تواند در برخی شرایط آزاردهنده و حتی ناتوان کننده باشد.

شایع ترین دلایل زانو درد مربوط به افزایش سن، آسیب یا فشار مکرر روی زانو است.

مشکلات رایج زانو شامل رگ به رگ شدن یا کشیدگی رباط ها، پارگی غضروف، تاندونیت و آرتریت است.

تشخیص آسیب یا مشکل زانو شامل معاینه پزشکی و معمولاً استفاده از روش(های) تشخیصی مانند اشعه ایکس، ام آر آی، سی تی اسکن یا آرتروسکوپی است.

هر دو گزینه درمانی غیر جراحی و جراحی برای درمان درد و مشکلات زانو بسته به نوع و شدت بیماری در دسترس هستند.

فیزیوتراپی زانو یکی از روش های موثر در درمان زانودرد است که در کلینیک فیزیوتراپی فراتکنیک در اصفهان به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می دهد.

زانو مفصل آسیب‌پذیری است که استرس زیادی را ناشی از فعالیت‌های روزمره مانند بلند کردن و زانو زدن و فعالیت‌های پر فشار مانند دویدن و ایروبیک تحمل می‌کند.

زانو از قسمت های زیر تشکیل می شود:

  • تیبیا. این استخوان ساق پا یا استخوان بزرگتر ساق پا است.
  • استخوان ران این استخوان ران یا استخوان بالای ساق پا است.
  • کشکک. کاسه زانو است.

هر انتهای استخوان با یک لایه غضروف پوشیده شده است که شوک را جذب کرده و از زانو محافظت می کند. اساساً، زانو دارای ۲ استخوان ساق بلند است که توسط ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندون‌ها به هم متصل می‌شوند.

۲ گروه ماهیچه در زانو درگیر هستند، از جمله عضلات چهارسر ران (واقع در جلوی ران) که پاها را صاف می کنند و عضلات همسترینگ (واقع در پشت ران) که ساق را در قسمت خم می کنند. 

تاندون ها تارهای سختی از بافت هستند که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کنند. رباط ها نوارهای الاستیک بافتی هستند که استخوان را به استخوان متصل می کنند.

برخی از رباط‌های زانو ثبات و محافظت از مفاصل را فراهم می‌کنند، در حالی که سایر رباط‌ها حرکت به جلو و عقب ساق پا (استخوان ساق پا) را محدود می‌کنند.

سایر دلایل زانودرد

بسیاری از مشکلات زانو در نتیجه روند پیری و ساییدگی و فشار مداوم بر روی مفصل زانو (مانند آرتروز) است. سایر مشکلات زانو در نتیجه آسیب یا حرکت ناگهانی است که زانو را تحت فشار قرار می دهد.

دلایل زانودرد

مشکلات رایج زانو شامل موارد زیر است:

رگ به رگ شدن یا کشیدگی رباط ها و یا عضلات زانو. رگ به رگ شدن یا کشیدگی رباط یا عضله زانو معمولاً در اثر ضربه به زانو یا چرخش ناگهانی زانو ایجاد می شود. علائم اغلب شامل درد، تورم و مشکل در راه رفتن است.

پارگی غضروف و مینیسک زانو. ضربه به زانو می تواند مینیسک ها را پاره کند (بالشتک های بافت همبند که به عنوان ضربه گیر عمل می کنند و همچنین ثبات را افزایش می دهند). پارگی غضروف اغلب می تواند با رگ به رگ شدن رخ دهد. درمان ممکن است شامل فیزیوتراپی زانو و پوشیدن بریس در طول یک فعالیت برای محافظت از زانو در برابر آسیب بیشتر باشد. ممکن است برای ترمیم پارگی به جراحی نیاز باشد.

تاندونیت. التهاب تاندون ها ممکن است ناشی از استفاده بیش از حد از تاندون در طول فعالیت های خاصی مانند دویدن، پریدن یا دوچرخه سواری باشد. تاندونیت تاندون کشکک را زانوی جامپر می گویند. این اغلب در ورزش‌هایی مانند بسکتبال رخ می‌دهد، جایی که نیروی برخورد با زمین پس از پرش باعث کشیدگی تاندون می‌شود.

آرتروز زانو. استئوآرتریت شایع ترین نوع آرتریت است که زانو را درگیر می کند و یکی از رایج ترین دلایل زانودرد در افراد میانسال و سالمند. استئوآرتریت یک فرآیند تخریبی است که در آن غضروف مفصل به تدریج از بین می رود. اغلب افراد میانسال و مسن را تحت تاثیر قرار می دهد. استئوآرتریت ممکن است در اثر فشار زیاد روی مفصل مانند آسیب مکرر یا اضافه وزن ایجاد شود. آرتریت روماتوئید همچنین می تواند با التهاب مفصل و از بین بردن غضروف زانو بر زانوها تأثیر بگذارد. آرتریت روماتوئید اغلب افراد را در سنین پایین‌تر از استئوآرتریت مبتلا می‌کند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی زانو – دلایل زانودرد – فیزیوتراپی در اصفهان – بهترین کلینیک فیزیوتراپی در اصفهان 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست