درمان پارگی ACL بسته به شدت پارگی و همچنین سن و میزان فعالیت فرد آسیب دیده و نظر جراح ارتوپد با روشهای متفاوتی انجام می گیرد.

اگر در ورزش هایی مانند بسکتبال، فوتبال یا هندبال فعالیت می کنید، احتمالاً فردی را می شناسید که آسیب رباط صلیبی قدامی (ACL) داشته است. آسیب ACL می تواند یک زندگی فعال را متوقف کند، چه ورزشکار جوانی باشید که یک ورزش پرتحرک انجام می دهد یا فرد جوان یا میانسال که بدون گرم کردن پس از نشستن پشت میز در تمام هفته به زمین تنیس می زند.

آسیب دیدگی ACL ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که شما در حال انجام یک ورزش هستید و با بازیکن دیگری برخورد می کنید. این آسیب همچنین ممکن است زمانی اتفاق بیفتند که هنگام دویدن ناگهان توقف کنید یا مسیر خود را تغییر دهید، نادرست فرود بیایید یا سرعت خود را کاهش دهید.

پروسه درمان پارگی ACL بطور کامل و تا بازیابی کامل توانایی های حرکتی فرد از چند هفته تا چندین ماه زمان می برد. 

ACL چیست؟

ساختار استخوان زانو از سه قسمت استخوان ران، استخوان درشت نی و کشکک تشکیل شده است. ACL یکی از رباط هایی است که یک صلیب را تشکیل می دهد، استخوان درشت نی را به استخوان ران متصل می کند و زانو را در هنگام تغییر جهت سریع ثابت نگه می دارد. این ثبات برای برش و چرخش فعالیت ها در ورزش هایی مانند فوتبال و بسکتبال مهم است.

آسیب های ACL می تواند از رگ به رگ شدن رباط تا پارگی کامل متغیر باشد. رگ به رگ شدن و پارگی جزئی غیرمعمول تر است و ممکن است ناشناخته بماند. حدود نیمی از آسیب‌های ACL همراه با سایر آسیب‌های زانو، مانند آسیب به منیسک، یک غضروف هلالی شکل ضخیم بین استخوان‌های ران و ساق پا رخ می‌دهد.

علائم آسیب ACL

اگرچه هر آسیب ACL منحصر به فرد است، بیماران معمولاً در ابتدا درد شدیدی را توصیف می کنند و اغلب آنها مشکل در راه رفتن را گزارش می کنند، حداقل تا زمانی که تورم فروکش کند. پس از آن، ممکن است زانو آنقدر درد نکند، اما همچنان ممکن است ناپایداری وجود داشته باشد. زانو ممکن است گاهی در حین ورزش و حتی در حین راه رفتن تمایل به بیرون زدن داشته باشد. اگر آسیب را نادیده بگیرید و به فعالیت های خود ادامه دهید، می توانید آسیب بیشتری به غضروف محافظت کننده زانو وارد کنید.

بیمار ممکن است بلافاصله یا حتی پس از چندین ماه پس از آسیب متوجه بی ثباتی زانو شود.

درمان پارگی ACL

دو گزینه درمانی برای آسیب ACL وجود دارد:

  • درمان غیر جراحی مانند بریس برای محافظت در برابر بی ثباتی و فیزیوتراپی برای تقویت رباط های اطراف برای ایجاد ثبات بیشتر
  • بازسازی جراحی ACL برای بازیابی ساختارهای داخلی زانو برای ایجاد حداکثر ثبات

انتخاب درمان شما به عواملی مانند سن، سطح فعالیت و شدت آسیب شما بستگی دارد. همچنین باید در مورد هر گونه اولویت و نگرانی که ممکن است داشته باشید با جراح مفصل زانوی خود صحبت کنید. بیماران معمولاً اگر می خواهند به ورزش یا فعالیت های دیگر خود ادامه دهند، یا اگر جوان تر هستند و می خواهند از ابتلا به آرتریت در ناحیه جلوگیری یا طولانی تر کنند، بازسازی را انتخاب می کنند. یک فرد مسن که فقط می خواهد روی تردمیل راه برود و ورزش کند، ممکن است از جراحی اجتناب کند.

مهم است که بدانید بی ثباتی مکرر زانو به دلیل ACL ناکارآمد ممکن است منجر به آسیب اضافی به منیسک ها («جاذب ضربه» زانو) و غضروف شود. با گذشت زمان، این آسیب های مرتبط ممکن است مفصل زانو را مستعد تغییرات دژنراتیو کند.

بازسازی ACL چیست؟
بازسازی ACL معمولاً یک روش سرپایی است. جراح ابتدا رباط آسیب دیده را برمی دارد، سپس آن را با یک رباط جدید جایگزین می کند. این روش آرتروسکوپی است، به این معنی که شامل چندین برش کوچک و قرار دادن یک دوربین و ابزار کوچک است تا جراح بتواند داخل مفصل زانو را ببیند و عمل را با ابزارهای کوچک انجام دهد.

پس از جراحی برای درمان پارگی ACL انجام فیزیوتراپی منظم برای بازیابی حرکات زانو ضروری است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی تخصصی زانو در اصفهان – فیزیوتراپی پس از جراحی زانو در اصفهان – بهترین مرکز فیزیوتراپی در اصفهان – متخصص فیزیوترپی زانو در اصفهان – لیزر پرتوان در اصفهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست