درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی

واژینیسموس وضعیتی است که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن و ماهیچه های اطراف دهانه واژن مشخص می شود.

زنانی که با واژینیسموس دست و پنجه نرم می کنند هر گونه فعالیت جنسی که شامل دخول واژن باشد دردناک – که به آن دیسپارونی هم گفته می شود – یا غیرممکن است و در بسیاری از موارد می توانند علائم شدید مشابهی را هنگام گذاشتن تامپون یا معاینه لگن تجربه کنند.

این یک بیماری شایع است که می تواند باعث ناراحتی شدید، مشکلات روابط شود و ممکن است زنان را از تشکیل خانواده باز دارد.

واژینیسموس یک بیماری واقعی است و امکان بهبودی وجود دارد.

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی مداخله ای متشکل از تکنیک های بازآموزی عضلات کف لگن، آموزش و استراتژی های خود مدیریتی است که هدف آن نرمال کردن تون عضلانی عضلات کف لگن و درمان هر گونه دردی است تا امکان نفوذ به واژن بدون درد، اضطراب و درد را فراهم کند. 

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس وضعیتی است که در آن عضلات کف لگن به طور غیرارادی سفت می شوند. زمانی که زنی به دلیل سفت شدن غیرارادی عضلات واژن خود هرگز قادر به مقاربت دخول نبوده واژینیسموس اولیه نامیده می شود. واژینیسموس ثانویه زمانی اتفاق می‌افتد که زنی قبلاً قادر به مقاربت یا قرار دادن تامپون بوده است اما به دلیل اسپاسم عضلانی غیرارادی، ترس و درد دیگر قادر به انجام این کار نیست. در واژینیسموس علل گاهی اوقات می تواند به یک رویداد دردناک یا آسیب زا مانند عفونت، زایمان، جراحی زنان یا سوء استفاده مرتبط باشد.

چرا این اتفاق می افتد؟

درک این نکته مهم است که واژینیسموس یک بیماری واقعی است و امکان بهبودی وجود دارد. اگرچه یک مؤلفه احساسی قوی وجود دارد که در بیشتر موارد علت اصلی واژینیسموس است، اما یک مؤلفه فیزیکی قوی نیز در ایجاد این وضعیت وجود دارد. ذهن و بدن یا به طور خاص، مغز و بدن به هم مرتبط هستند.

در واژینیسموس، واکنش بیش از حد مغز و عضلات کف لگن منجر به تنش مداوم عضلانی در اطراف دهانه واژن می شود. ماهیچه ها منقبض می شوند، دچار اسپاسم می شوند، خسته می شوند و نواحی دردناکی ایجاد می شود که در صورت تلاش برای کشش یا دخول منجر به درد بیشتر می شود. این یک چرخه معیوب است اما خبر خوب این است که می توان آن را متوقف کرد و می تواند بهبود یابد.

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی

درمان واژینیسموس در حالت ایده آل باید شامل یک تیم چند رشته ای متشکل از متخصص زنان، درمانگر روان جنسی و فیزیوتراپیست سلامت زنان باشد.

هدف این است که اطمینان حاصل شود که هیچ بیماری زنانه درمان نشده باقی نمانده است، درک و یافتن راهبردهایی برای مقابله با علت اصلی مشکل و در نهایت درمان و آموزش مجدد عضلات کف لگن. باید یک رویکرد کل نگر اتخاذ شود که هدف آن درمان ذهن و بدن باشد.

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی ترکیبی از استراتژی‌هایی مانند آموزش، تکنیک‌های دستی داخلی واژن، تمرینات تحت نظارت برای عضلات کف لگن، و همچنین یک برنامه ورزشی خانگی است.

بسیار مهم است که بدانیم مغز چگونه پاسخ جنگ یا گریز را فعال می‌کند و چگونه بر عضلات کف لگن تأثیر می‌گذارد. فیزیوتراپیست مدت زیادی را صرف آموزش تکنیک های شل کردن عضلات و کنترل این واکنش خواهد کرد.

تکنیک ها و تمرینات دستی داخلی برای عضلات کف لگن – درمان معمولا شامل معاینه عضلات کف لگن واژن و یک سری تمرینات انجام شده با کمک فیزیوتراپیست است. این برای کمک به کاهش اسپاسم و درد عضلانی و بازآموزی این ماهیچه‌ها برای بازیابی انعطاف‌پذیری و عملکرد برای اجازه نفوذ به واژن بدون هیچ درد است. اگرچه گاهی اوقات ممکن است ناراحتی خفیفی وجود داشته باشد، اما ذکر این نکته ضروری است که این نوع معاینه و درمان دردناک نیست – هدف فیزیوتراپیست ایجاد محیطی امن است که در آن بیمار احساس راحتی کند و در آن امکان استراحت و بهبودی وجود داشته باشد. 

برنامه تمرینی خانگی و خود مدیریتی – این معمولاً شامل ترکیبی از تمرینات برای استراحت و کشش عضلات کف لگن با استفاده از گشادکننده‌ها برای کمک به کاهش تنش روی این عضلات است.

بیوفیدبک تراپی نیز یکی از تکنیک های فیزیوتراپی در بهبود عملکرد عضلات کف لگن است که می تواند به درمان واژینیسموس کمک کند.

بهترین فیزیوتراپی اصفهان

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی فراتکنیک در خیابان توحید اصفهان خدمات تخصصی فیزیوتراپی کف لگن را برای درمان مشکلات مرتبط با ضعف یا اختلال در عملکرد عضلات کف لگن ارائه می دهند.

برای مراجعه به بهترین کلینیک فیزیوتراپی اصفهان و بهره مندی از از خدمات پیشرفته فیزیوتراپی با متخصصان ما در ارتباط باشید.

 

کلمات مرتبط :

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی کف لگن – بیوفیدبک کف لگن در اصفهان – بیوفیدبک تراپی در اصفهان – بهترین فیزیوتراپی اصفهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست