درمان لنفودما

لنفودما یک تورم در فضاهای بافتی است که به دلیل اختلال در سیستم لنفاوی ایجاد می شود. مدیریت لنفودم در بیماران مبتلا به موارد پیشرفته در مراقبت تسکینی چالش برانگیز است.

علت اصلی لنف ادم اغلب سرطان و درمان های آن است، مانند جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی، رادیوتراپی در نواحی گره یا بیماری متاستاتیک موضعی یا ترکیبی از موارد فوق.

تورم حاصل به این بستگی دارد که غدد لنفاوی در کدام ناحیه از بدن آسیب دیده اند، به عنوان مثال. در درمان سرطان پستان، گره های زیر بغل ممکن است برداشته شوند یا با رادیوتراپی درمان شوند و متعاقباً ممکن است به لنف ادم در بازو منجر شود. عوامل فیزیکی، روانی و اجتماعی زیادی وجود دارد که می تواند بر تورم و مدیریت آن تأثیر بگذارد.

لنف ادم تجمع مایع غنی از پروتئین است که منجر به تورم ناحیه آسیب دیده می شود. در حالی که بیشتر در اندام ها دیده می شود، می تواند در تنه، سینه ها، سر و گردن یا اندام تناسلی نیز رخ دهد.

سیستم لنفاوی شبکه ای ظریف از عروق و گره هایی است که مستقیماً زیر پوست قرار دارند. رگ‌ها مایع را از کلکتورها جمع‌آوری می‌کنند و آن را به گره‌هایی که در نواحی مختلف بدن قرار دارند، منتقل می‌کنند. در زیر بغل، پشت زانو، در کشاله ران و در عمق حفره شکمی جایی که مجرای لنفاوی اصلی قرار دارد. گره ها به عنوان هاب های انتقال عمل می کنند که در آن مایع قبل از تخلیه به مسیر بعدی عروق جمع می شود.

شروع ادم به دلیل ناتوانی سیستم لنفاوی در پردازش مایع است، یا به دلیل افزایش بار لنفاوی یا کاهش توانایی سیستم لنفاوی برای عملکرد. اگر گره ها برداشته شوند (همانطور که در درمان سرطان معمول است) یا سیستم آسیب ببیند، ازدحام رخ می دهد، مانند ترافیک، و مایع باید مسیر انحرافی پیدا کند – اما اغلب نمی تواند.

لنف ادم بسته به مکانیسم شروع آن می تواند به عنوان اولیه یا ثانویه طبقه بندی شود.

لنف ادم اولیه
از هر ۶۰۰۰ تولد یک مورد منجر به یک بیماری مادرزادی می شود که در آن عروق لنفاوی به درستی رشد نکرده اند. این حالت بیشتر در اندام تحتانی دیده می شود و معمولاً هر دو طرف تحت تأثیر قرار می گیرند. برخی از بیماران هرگز متوجه هیچ علامتی نمی شوند یا گاهی اوقات تورم ممکن است با رویدادی مانند یک دوره سلولیت یا نیش پشه ایجاد شود. نشان داده شده است که لنف ادم اولیه یک پیوند ژنتیکی دارد.

لنف ادم ثانویه
لنف ادم ثانویه به دلیل آسیب به سیستم لنفاوی یا توسط جراحی، عفونت، نفوذ سرطان به غدد لنفاوی یا انسداد رخ می دهد. شناخته شده ترین علت پاکسازی غدد لنفاوی زیر بغل برای درمان سرطان سینه است، با این حال سرطان های زنانه و پاکسازی غدد لنفاوی (لگنی و مغبنی) اغلب می توانند باعث ادم لنفاوی لگن و اندام تحتانی نیز شوند.

درمان لنفودما با فیزیوتراپی

درمان لنفودما

هدف اصلی توانبخشی تسکینی، تعیین اهداف درمانی است که به بیمار امکان می دهد عملکردهای خود را حفظ یا بهبود بخشد و پیشرفت بیماری را تا زمانی که ممکن است به تاخیر بیندازد.

از دست دادن توانایی عملکردی می تواند باعث شود که بیمار خود را متفاوت ببیند و استقلال او را کاهش دهد، در نتیجه این امر می تواند بر سلامت روانی آنها تأثیر بگذارد. بنابراین، فیزیوتراپیست ها نقش مهمی در کمک به بیماران برای حفظ استقلال و دستیابی به اهداف دیگری دارند که ممکن است داشته باشند. اهداف باید کوتاه مدت و قابل انطباق با توجه به ماهیت دائمی در حال تغییر شرایط تسکینی باشند.

در حالی که متأسفانه یک بیماری غیرقابل درمان است، لنف ادم با مدیریت مناسب قابل کنترل است.

درمان لنفودما باید با آموزش پیشگیرانه برای بیمارانی که در معرض خطر بالای ابتلا به لنف ادم هستند شروع شود. باید به بیماران تاکید شود که این بیماری ماهیتی پیشرونده دارد و در صورت عدم درمان، بدتر خواهد شد.

درمان به شدت ادم بستگی دارد و می تواند به صورت فاز فشرده یا نگهدارنده رخ دهد. بیماران مبتلا به ادم ثابت ممکن است شعله ور شدن را تجربه کنند.

فیزیوتراپیست از تکنیک های مختلفی برای فشرده سازی اندام و تکنیک های درمان دستی در کنار تمرینات ورزشی بهره می برد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در درمان لنفودما – درمان لنف ادم با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در اصفهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست