درمان خار پاشنه

یک فرد به طور متوسط ​​هر روز بیش از ۵۰۰۰ قدم برمی دارد. در طول زندگی ما، این گام‌های کوچک به ده‌ها هزار کیلومتر می‌رسد و این مسافت پیموده شده می‌تواند روی پاهای ما فشار وارد کرده و منجر به آسیب‌های مختلف و شرایط مزمن شود. برای تقریباً ۱۰ درصد از افراد، این آسیب های ساییدگی پا در نهایت شامل خارهای استخوان پاشنه می شود.

خارهای استخوان پاشنه برآمدگی های استخوانی کوچکی هستند که می توانند تحرک را به شدت محدود کنند و حتی راه رفتن در خانه را به یک کار طاقت فرسا و دردناک تبدیل کنند. خوشبختانه، بسیاری از بیمارانی که از درد پا ناشی از خار استخوان رنج می برند، می توانند با گزینه های غیر جراحی درمان خار پاشنه تسکین علائم را تجربه کنند. 

خار پاشنه اساساً رسوبات کلسیم اضافی هستند که در کف پاشنه پا که در اصطلاح عامیانه به آن استخوان پاشنه نیز می گویند، در یک دوره زمانی طولانی جمع می شوند. تشکیل این رشدهای استخوانی ممکن است به سایر شرایط یا عوامل سبک زندگی مرتبط باشد. به عنوان مثال، کفش‌های نامناسب یا با روکش ضعیف ممکن است منجر به ایجاد خار پاشنه شود. افرادی که دارای اضافه وزن هستند، مانند افراد مبتلا به آرتریت و برخی از ناهنجاری‌های راه رفتن، مانند پرونیشن (که به عنوان کف پای صاف نیز شناخته می‌شود) خطر ابتلا به خار استخوان پاشنه را افزایش می‌دهند. فشار روی استخوان ها و بافت های همبند پا ناشی از ورزش هایی مانند دومیدانی نیز ممکن است به رشد خار استخوان پاشنه کمک کند.

علائم خار پاشنه

بسیاری از افراد در اوایل صبح یا بعد از استراحت طولانی، درد شدیدتری از خار پاشنه را تجربه می کنند. برای برخی، درد خار پاشنه ممکن است به صورت درد شدید در امتداد پایین پا ظاهر شود. درد خار پاشنه نیز ممکن است خفیف باشد و به صورت درد مبهم در طول روز به خصوص در حین و بعد از فعالیت های سخت وجود داشته باشد. سایر علائم خار استخوان پا عبارتند از التهاب و حساسیت در امتداد کف پا که به عنوان فاشیای کف پا شناخته می شود. با خارهای استخوانی بزرگتر، حتی ممکن است یک برآمدگی قابل مشاهده در جایی که خار تشکیل شده است وجود داشته باشد. معاینه فیزیکی و سایر تصویربرداری های تشخیصی نیز ممکن است برای تشخیص درست علت اصلی درد خفیف یا شدید پاشنه پا استفاده شود. با این حال، توجه به این نکته مهم است که همه خارهای پاشنه باعث ناراحتی یا درد نمی شوند. 

درمان خار پاشنه

درمان خار پاشنه

هنگامی که بیماری به درستی تشخیص داده شد، پزشک شما درمان مناسب خار استخوان پاشنه را توصیه می کند. خوشبختانه، بسیاری از بیماران می توانند با درمان غیرجراحی خار پاشنه به تسکین درد خار استخوانی دست یابند.

بیش از ۹۰ درصد بیماران مبتلا به فاشیای کف پا ظرف ۱۰ ماه پس از شروع روش های درمانی ساده بهبود می یابند. در بسیاری از موارد، این درمان ممکن است شامل تنظیم سبک زندگی باشد. برای بیمارانی که اضافه وزن دارند، کاهش وزن می تواند به کاهش استرس روی پا و پاشنه آسیب‌دیده در حین فعالیت‌های وزنی کمک کند.

برای ورزشکارانی که از درد خار استخوان رنج می‌برند، ممکن است لازم باشد شدت و دفعات فعالیت‌هایی که باعث تشدید علائم می‌شوند کاهش یابد.

برای کسانی که علائم خفیف پاشنه خفیف‌تری دارند، ممکن است درمان خار پاشنه به اندازه کافی در خانه، با یک رژیم استراحت، یخ، فشرده‌سازی و بالا بردن ارتفاع ممکن باشد. 

علاوه بر این، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) را می توان برای کمک به درد و تورم عمومی به دنبال فعالیت های شدید و در طول انجام داد. 

درمان خار پاشنه با فیزیوتراپی

بسته به شدت عارضه، پزشک ممکن است یک برنامه فیزیوتراپی کامل، شامل کشش و سایر تمرینات خار پاشنه برای کاهش درد و ناراحتی را توصیه کند. در این موارد، فیزیوتراپیست برنامه فیزیوتراپی را برای هر بیمار تنظیم می کند. هنگامی که بیمار احساس راحتی کرد، این تمرینات برای فاشیای کف پا و درد خار پاشنه ممکن است به طور مستقل در خانه انجام شود. 

شاک ویو تراپی نیز از مدالیته های فیزیوتراپی در درمان خار پاشنه است که در کلینیک فیزیوتراپی فراتکنیک به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

جراحی نیز در صورت عدم موفقیت روشهای فوق در درمان این بیماری انجام می گیرد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی خار پاشنه – شاک ویو تراپی برای خار پاشنه – بهترین کلینیک فیزیوتراپی اصفهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست