درمان اسکولیوز با فیزیوتراپی یکی از موثرترین روش های غیرجراحی این ناهنجاری اسکلتی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی فراتکنیک در اصفهان به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

اسکولیوز یک مشکل شایع اسکلتی عضلانی است که در افراد در هر سنی رخ می دهد، عوامل زیادی در بروز اسکولیوز نقش دارند.

علاوه بر این، از رویکردهای درمانی مختلف از جمله فیزیوتراپی برای کمک به اصلاح مسائلی که می‌تواند از اسکولیوز ایجاد شود، استفاده می‌شود.

اسکولیوز با انحنای جانبی ستون فقرات مشخص می شود. از پشت، ستون فقرات معمولی در یک خط مستقیم قرار می گیرد. ستون فقرات دارای اسکولیوز دارای یک یا چند انحنا به هر طرف خواهد بود و درجه انحنای آن بسته به فرد متفاوت خواهد بود.

انحنای جانبی ستون فقرات که بیش از ۱۰ درجه باشد به عنوان اسکولیوز در نظر گرفته می شود. یک ستون فقرات می تواند یک منحنی منفرد شبیه به شکل “C” یا منحنی های متعددی داشته باشد که منجر به ستون فقراتی شبیه به “S” شود.

درمان اسکولیوز با فیزیوتراپی

در اغلب موارد اسکولیوز ناشی از هیچ علت شناخته شده ای نیست، که درمان مورد نیاز را برای بیماران دشوار می کند. اما موارد اسکولیوز ساختاری و عملکردی دلایل قابل شناسایی دارند که می توانند برنامه های درمان اسکولیوز با فیزیوتراپی را هدایت کنند.

اسکولیوز ساختاری نتیجه رشد سیستم اسکلتی عضلانی است. در نتیجه، ستون فقرات ممکن است فاقد تحرک لازم برای معکوس کردن منحنی های اسکولیوز باشد.

اسکولیوز عملکردی از عدم تعادل عضلانی، ناهماهنگی طول پاها و التهاب بافت ها رخ می دهد. در نتیجه می توان از طرح های درمانی مختلف از جمله تمرینات فیزیوتراپی برای اصلاح ناهماهنگی ها و جلوگیری از بروز مشکلات سلامتی در آینده استفاده کرد.

اسکولیوز معمولا در مراحل رشد ظاهر می شود. در کودکان، علائم را می توان بین سنین ۱۰ تا ۱۵ سالگی مشاهده کرد. ممکن است هم در پسران و هم در دختران ظاهر شود و دختران ممکن است با گذشت زمان در معرض خطر بالاتری برای افزایش شدت باشند.

مهمتر از آن، درجه انحنای ستون فقرات ممکن است با افزایش سن افزایش یابد. این معمولاً در مواردی رخ می دهد که مقدار قابل توجهی انحنا در ستون فقرات وجود دارد و نیاز به نظارت مداوم توسط پزشک دارد.

اسکولیوز می تواند ناشی از مشکلات دیسک دژنراتیو باشد. همانطور که دیسک های بین مهره ای یکپارچگی خود را از دست می دهند، موقعیت ستون فقرات تغییر می کند.

درمان اسکولیوز با فیزیوتراپی

بیماران بسته به نیاز خود گزینه های درمانی متعددی از جمله فیزیوتراپی دارند. فیزیوتراپیست به شما کمک می کند تا برنامه درمانی مناسبی را تعیین کنید تا نتایج پایداری به شما بدهد و از مسائل ثانویه مرتبط با اسکولیوز پیشگیری کنید.

فیزیوتراپیست با توجه به شرایط هر فرد برنامه منحصر به فردی را تنظیم می کند ، تمرینات ورزشی و حرکات اصلاحی نقش موثری در بهبود و مدیریت اسکولیوز در موارد خفیف دارند.

درمان های بریس شامل استفاده از بریس برای کاهش افزایش انحنای ستون فقرات است. اگر ستون فقرات به طور کامل رشد نکرده است، بریس می‌تواند راهی موثر برای جلوگیری از تغییرات ناخواسته باشد.

نوجوانان و بزرگسالان جوان معمولاً کاندیدای ایده آل برای استفاده از بریس هستند. همچنین در مواردی که دارای حداقل درجات انحنا هستند اما در یک دوره ۶ ماهه بیش از ۵ درجه افزایش یافته اند نیز موثر است.

بریس‌ها باید در طول روز استفاده شوند تا نتایج مورد نظر را به دست آورند و باید به درستی برای هر فرد نصب شوند.

در موارد اسکولیوز که انحنای ستون فقرات بیش از ۵۰ درجه است ، از جراحی استفاده می شود. فقط در مواردی توصیه می شود که کیفیت زندگی بیمار به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار گیرد.

استفاده از جراحی به عواملی بستگی دارد که شامل شدت ناهماهنگی، علائم درد، مرحله رشد و ناحیه ای از ستون فقرات است که تحت تأثیر قرار گرفته است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی اسکولیوز – درمان اسکولیوز با فیزیوتراپی – وررزش های فیزیوتراپی اسکولیوز – فیزیوتراپی خوب در اصفهان – فیزیوتراپی در اصفهان – کلینیک فیزیوتراپی در اصفهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست