تنیس البو یا سندرم آرنج تنیس بازان (اپی کوندیلیت جانبی) یک وضعیت دردناک است و زمانی رخ می دهد که تاندون های آرنج به دلیل حرکات مکرر کشیده می شوند.

از آن جایی که این بیماری بیش در ورزشکاران بخصوص ورزشکاران رشته تنیس رخ می دهد با این نام شناخته می شود ، اگرچه ریسک بروز آن در هر فردی که آرنج وی حرکات مکرر و سنگین انجام می دهد وجود دارد.

درد تنیس البو در جایی رخ می دهد که تاندون های عضلات ساعد به یک برآمدگی استخوانی در خارج آرنج متصل می شوند. درد همچنین می تواند در ساعد و مچ دست گسترش یابد.

استراحت و مسکن های بدون نسخه اغلب به تسکین آرنج تنیس باز کمک می کند. اگر درمان های محافظه کارانه کمکی نمی کند یا علائم ناتوان کننده هستند ، پزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد کند.

علائم تنیس البو

  • درد ناشی از آرنج تنیس بازان ممکن است از بیرون آرنج به ساعد و مچ نیز منتقل شود.
  • کاهش قدرت مچ دست در گرفتن اجسام
  • ناتوانی در چرحاندن دستگیره در
  • تشدید درد با حرکت دادن آرنج

دلایل و عوامل خطر

تنیس البو

  • استفاده بیش از حد از آرنج به دلیل حرکات مکرر آرنج سبب آسیب عضلات و تاندون های آرتج شده و خطر بروز این عارضه را افزایش می دهد.
  • انقباض مکرر عضلات ساعد که از آنها برای راست کردن و بالا بردن دست و مچ دست استفاده می شود نیز در بروز تنیس البو نقش دارند.
  • حرکات مکرر و فشار بر بافت های آرنج و دست ممکن است منجر به پارگی های ریز در تاندون ها شود و حرکات آرتج را دردناک کند.
  • افرادی که به دلایل شغلی ( مانند لوله کشی ، نجاری ، نقاشی و … ) آرنج آن ها تحرک بالایی دارد ، بیش از سایر افراد در معرض خطر این آسیب قرار دارند.

روش های درمان

این بیماری معمولا بطور خودبخود برطرف می شود و در صورتی که اقدامات محافظه کارانه همچون استراحت ، مصرف دارو و فیزیوتراپی نتوانند شرایط بیمار را بهبود بخشند جراحی به عنوان آخزین گزینه انجام خواهد گرفت.

فیزیوتراپیست می تواند تمریناتی را به شما آموزش دهد که به تدریج عضلات خود را بکشید و تقویت کنید ، به ویژه عضلات ساعد. تمریناتی که شامل پایین آوردن مچ دست به آرامی پس از بالا آوردن آن است ، به ویژه مفید است. سوزن خشک نیز از تکنیک های فیزیوتراپی است که می تواند به درمان تنیس البو کمک کند.

ممکن است پزشک تزریق پلاسمای غنی از پلاکت ، بوتاکس یا نوعی محرک (پرولوتراپی) را به تاندون دردناک پیشنهاد کند.

اگر علائم شما پس از شش تا ۱۲ ماه درمان گسترده بدون عمل بهبود نیافته است ، ممکن است شما کاندید جراحی برای برداشتن بافت آسیب دیده باشید. این نوع روش ها را می توان از طریق یک برش بزرگ یا از طریق چندین برش کوچک انجام داد. فیزیوتراپی پس از جراحی برای تسریع بهبودی و کاهش عوارض جراحی ضروری است.

برای دریافت خدمات فیزیوتراپی در اصفهان می توانید به کلینیک فیزیوتراپی فراتکنیک ( فیزیوتراپی در خیابان توحید میانی اصفهان ) مراجعه بفرمایید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در اصفهان – کلینیک فیزیوتراپی در توحید میانی – فیزیوتراپی دست در اصفهان – مرکز فیزیوتراپی در اصفهان – لیزر پرتوان در اصفهان – شاک ویو تراپی در اصفهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست