تریگر فینگر یا انگشت ماشه ای وضعیتی است که در آن یکی از انگشتان شما در حالت خمیده گیر می کند. انگشت شما ممکن است با یک ضربه محکم خم یا راست شود – مانند یک ماشه که کشیده و رها می شود.

انگشت ماشه ای زمانی رخ می دهد که التهاب فضای داخل غلاف را که اطراف تاندون انگشت آسیب دیده را احاطه کرده است، باریک کند. اگر انگشت ماشه ای شدید باشد، ممکن است انگشت شما در حالت خمیده قفل شود.

افرادی که کار یا سرگرمی‌هایشان نیاز به اقدامات مکرر در دست گرفتن دارد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به انگشت ماشه هستند. این بیماری همچنین در زنان و در هر فردی که دیابت دارد شایع تر است. درمان انگشت ماشه ای بسته به شدت آن متفاوت است.

علائم تریگر فینگر

علائم و نشانه های انگشت ماشه ای ممکن است از خفیف به شدید پیشرفت کند و شامل موارد زیر است:

  • سفتی انگشت، به خصوص در صبح
  • وقتی انگشت خود را حرکت می‌دهید، احساس می‌کنید یا کلیک می‌کنید
  • حساسیت یا برآمدگی (ندول) در کف دست در پایه انگشت آسیب دیده
  • گرفتن یا قفل شدن انگشت در حالت خمیده، که ناگهان مستقیماً بیرون می‌آید
  • انگشت در حالت خمیده قفل شده است که نمی توانید آن را صاف کنید

انگشت ماشه ای می تواند هر انگشتی از جمله انگشت شست را تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است بیش از یک انگشت در یک زمان تحت تاثیر قرار گیرد و هر دو دست ممکن است درگیر شوند. تحریک معمولاً در هنگام صبح، در حالی که محکم یک شیء را می گیرید یا هنگام صاف کردن انگشت خود، بیشتر است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر مفصل انگشت شما داغ و ملتهب است، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید، زیرا این علائم ممکن است نشان دهنده عفونت باشد.

اگر هر گونه سفتی، گرفتگی، بی حسی یا درد در مفصل انگشت دارید، یا اگر نمی توانید انگشت خود را صاف یا خم کنید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

تریگر فینگر

درمان تریگر فینگر

درمان انگشت ماشه ای بسته به شدت و مدت آن متفاوت است.

درمان های غیر تهاجمی محافظه کارانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

استراحت و کاهش فعالیت. از فعالیت هایی که نیاز به گرفتن مکرر، گرفتن مکرر یا استفاده طولانی مدت از ماشین های دستی لرزان دارند تا زمانی که علائم شما بهبود نیابد خودداری کنید. اگر نمی توانید به طور کلی از این فعالیت ها اجتناب کنید، دستکش های بالشتک ممکن است محافظتی را ارائه دهند.

آتل. پزشک ممکن است از شما بخواهد که در شب از آتل استفاده کنید تا انگشت آسیب دیده را تا شش هفته در حالت کشیده نگه دارید. آتل به استراحت تاندون کمک می کند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی – مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن – ممکن است درد را تسکین دهند، اما بعید است که تورم را که غلاف تاندون را منقبض کرده یا تاندون را به دام انداخته است، تسکین دهد.

تمرینات کششی. همچنین ممکن است فیزیوتراپیست ورزش های ملایمی را برای کمک به حفظ تحرک انگشت شما پیشنهاد کند. برای دریافت تمرینات فیزیوتراپی برای درمان تریگر فینگر می توانید به کلینیک فیزیوتراپی فراتکنیک در اصفهان مراجعه بفرمایید.

جراحی و روش های دیگر

اگر علائم شما شدید است یا اگر درمان های محافظه کارانه کمکی نکرده باشد، پزشک ممکن است پیشنهاد دهد:

تزریق استروئید تزریق یک داروی استروئیدی در نزدیکی یا داخل غلاف تاندون ممکن است التهاب را کاهش دهد و به تاندون اجازه دهد تا دوباره آزادانه سر بخورد. این رایج‌ترین درمان است و معمولاً برای یک سال یا بیشتر در اکثر افرادی که تحت درمان قرار می‌گیرند مؤثر است. اما گاهی اوقات بیش از یک تزریق طول می کشد.

انتشار از راه پوست پس از بی حس کردن کف دست، پزشک یک سوزن محکم را در بافت اطراف تاندون آسیب دیده وارد می کند. حرکت سوزن و انگشت به شکستن انقباض که مانع حرکت صاف تاندون می شود کمک می کند.

عمل جراحي. جراح با انجام یک برش کوچک در نزدیکی پایه انگشت آسیب دیده، می تواند بخش منقبض غلاف تاندون را باز کند. این روش معمولا در اتاق عمل انجام می شود. پس از جراحی نیز فیزیوتراپی برای بازیابی حرکات انگشت و دست از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

کلمات مرتبط :

درمان تریگر فینگر – فیزیوتراپی انگشت ماشه ای – فیزیوتراپی دست در اصفهان – فیزیوتراپی دست پس از جراحی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست