انحرافات ستون فقرات یکی از شایع ترین مشکلات ارتوپدی هستند که با روشهای درمانی فیزیوتراپی در بسیاری از موارد قابل بهبود هستند و می توان از جراحی اجتناب کرد.

از مهره های گردنی تا مهره های کمری، انحنای طبیعی ستون فقرات می تواند منحرف شود. اسکولیوز، هایپرکیفوز یا هایپرلوردوز می تواند از بدو تولد وجود داشته باشد یا به دنبال یک بیماری ایجاد شود. اما اغلب، بدون هیچ دلیل شناخته شده ای در طول رشد ایجاد می شوند.

ستون فقرات، از استخوان‌های کوچک (مهره‌ها) تشکیل شده است که به همراه دیسک‌ها روی هم قرار گرفته‌اند. ستون فقرات سالم وقتی از پهلو به آن نگاه می شود دارای انحنای ملایمی است. منحنی ها به ستون فقرات کمک می کنند تا استرس ناشی از حرکت بدن و گرانش را جذب کند.

وقتی از پشت به آن نگاه کنید، ستون فقرات باید مستقیماً از وسط پشت حرکت کند. هنگامی که ناهنجاری های ستون فقرات رخ می دهد، انحنای طبیعی ستون فقرات در نواحی خاصی ناهماهنگ یا بزرگ می شود، همانطور که در لوردوز، کیفوز و اسکولیوز رخ می دهد.

انحرافات ستون فقرات

سه نوع اصلی اختلالات انحنای ستون فقرات وجود دارد که عبارتند از:

  • لوردوز ستون فقرات افراد مبتلا به لوردوز به طور قابل توجهی در قسمت پایین کمر به سمت داخل منحنی می شود.
  • کیفوز. کیفوز با گرد شدن غیرطبیعی قسمت بالایی پشت (بیش از ۵۰ درجه انحنا) مشخص می شود.
  • اسکولیوز. فرد مبتلا به اسکولیوز دارای انحنای جانبی در ستون فقرات خود است. منحنی اغلب به شکل S یا C شکل است.

لوردوز انحنای بیش از حد ستون فقرات کمری (کمر توخالی یا پشت زینی) یا به ندرت ستون فقرات گردنی است. ممکن است با هایپرکیفوز همراه باشد و با چاقی، ضعف عضلانی یا بارداری همراه باشد. در نهایت می تواند باعث آرتریت و فشرده سازی دیسک های بین مهره ای شود.

کیفوز یک تغییر شکل ستون فقرات است که در آن قسمت بالای پشت به سمت بیرون گرد شده و باعث ظاهر شدن یک پشت گرد می شود. کیفوز شوئرمن – که علت آن ناشناخته است اما احتمالاً ارثی است – شایع ترین علت هایپرکیفوز در کودکان و نوجوانان است. این بیماری بیشتر پسران قدبلند یا چاق را مبتلا می کند و در نهایت می تواند باعث ایجاد فتق دیسک شود. همچنین می تواند در بزرگسالی در نتیجه ضعف عضلانی یا فروپاشی مهره های مربوط به افزایش سن ایجاد شود.

اسکولیوز انحراف ستون فقرات در سه سطح فضایی است که بیشتر از یک طرف قابل مشاهده است: پشت “پیچ خورده” است، گاهی اوقات با قوز در یک طرف. اسکولیوز می تواند بر ظرفیت تنفس عمیق تأثیر بگذارد اما باعث درد نمی شود. ۲ تا ۴ درصد از کودکان و نوجوانان را مبتلا می کند و در دختران چهار برابر بیشتر از پسران است. در بزرگسالی، اسکولیوز به تدریج تشدید می شود و می تواند باعث ایجاد کمردرد مزمن شود.

راه حل هایی برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت و عوارض

هنگامی که آنها صرفاً نقص های وضعیت بدن در نوجوانان هستند، ناهنجاری های ستون فقرات را می توان با ورزش و یک سبک زندگی سالم اصلاح کرد. با این حال، انحرافات “واقعی” فقط می توانند پیشرفت خود را کنترل کنند. بدین منظور در دوره‌های رشد و بسته به شدت تغییر شکل، نیاز به نظارت دقیق پزشکی و در صورت لزوم پوشیدن بریس همراه با فیزیوتراپی دارند. گاهی اوقات جراحی برای ادغام برخی از مهره‌ها (آرترودز) در نظر گرفته می‌شود.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی انحرافات ستون فقرات – درمان اسکولیوز – فیزیوتراپی کیفور – درمان لوردوز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست