اسکولیوز یا انحراف جانبی ستون فقرات نوعی ناهنجاری شایع در ستون فقرات است که معمولا در سنین نوجوانی شروع و تشخیص داده می شود ، این ناهنجاری در برخی موارد بطور مادرزادی وجود دارد ، در حالی که اسکولیوز می تواند در افرادی با شرایطی مانند فلج مغزی و دیستروفی عضلانی رخ دهد ، علت بیشتر اسکولیوز دوران کودکی ناشناخته است.

بیشتر موارد اسکولیوز خفیف هستند ، اما در برخی شرایط نیز بحدی انحراف ایجاد شده شدید است که سبب بروز مشکلات زیادی از جمله مشکلات تنفسی در فرد مبتلا می شود.

ناهنموار بودن و عدم تراز شانه ، انجنای ظاهری غیرطبیعی در ستون فقرات و بالاتر بودن یک سمت لگن از سمت دیگر از علائم این ناهنجاری هستند ، در موارد شدید حتی ممکن است قفسه سینه نیز درگیر شود.

در بیشتر موارد اسکولیوز ، ستون فقرات علاوه بر خم شدن به پهلو ، می چرخد ​​یا می پیچد. این امر باعث می شود دنده ها یا ماهیچه های یک طرف بدن بیشتر از بقیه در طرف دیگر بیرون بیایند.

انحنای ستون فقرات بسیار شدید می تواند میزان فضای داخل قفسه سینه را کاهش دهد و عملکرد صحیح ریه ها را دشوار کند.

در صورت مشاهده علائم اسکولیوز در فرزند خود به پزشک مراجعه کنید. انجناهای خفیف می توانند بدون اینکه شما یا فرزندتان بدانید ایجاد شوند ، زیرا به تدریج ظاهر می شوند و معمولاً باعث درد نمی شوند. گاهی اوقات ، معلمان ، دوستان و هم تیمی های ورزشی اولین کسانی هستند که متوجه اسکولیوز کودک می شوند.

دلایل و عوامل خطر

پزشکان نمی دانند چه چیزی باعث شایع ترین نوع اسکولیوز می شود ، اگرچه به نظر می رسد عوامل ارثی را شامل می شود ، زیرا این اختلال گاهی در خانواده ها مشاهده می شود.

انواع کمتر شایع اسکولیوز ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • برخی شرایط عصبی عضلانی مانند فلج مغزی یا دیستروفی عضلانی
 • نقایص مادرزادی که بر رشد استخوان های ستون فقرات تأثیر می گذارد.
 • آسیب یا عفونت ستون فقرات
 • اختلالات نخاعی
 • جراحی قبلی روی دیوار قفسه سینه در دوران کودکی

عوامل خطر برای ایجاد شایع ترین نوع اسکولیوز عبارتند از:

 • سن. علائم این ناهنجاری معمولاً در نوجوانی شروع می شوند.
 • رابطه ی جنسی. اگرچه دختران و پسران تقریباً به یک میزان دچار اسکولیوز خفیف می شوند ، اما دختران بیشتر در معرض پیشرفت انحنا و نیاز به درمان قرار دارند.
 • عوامل ژنتیکی و سابقه خانوادگی ابتلا به این ناهنجاری در سایر اعضای خانواده ریسک بروز آن را افزایش می دهد.

عوارض اسکولیوز

 • در اسکولیوز شدید ، قفسه سینه ممکن است به ریه ها فشار آورده و تنفس را دشوارتر کند.
 • کمردرد ، افرادی که در دوران کودکی دچار اسکولیوز شده اند ممکن است در بزرگسالی بیش از دیگران دچار کمردردهای مزمن شوند، بخصوص در صورت عدم درمان.
 • ایجاد ظاهر غیرطبیعی در ستون فقرات که سبب کاهش اعتماد بنفس و مشکلات روحی در فرد می شود.

درمان اسکولیوز

درمان اسکولیوز بسته به شدت انحنا دارد ، در موراد خفیف کودک بطور منظم با اشعه ایکس تحت نظارت دقیق قرار می گیرند تا میزان پیشفت انحنا بررسی شود ، در این موارد درمان خاصی نیاز نیست.

در برخی از کودکان با تجویز پزشک و فیزیوتراپیست استفاده از بریس برای اصلاح تدریجی انحنا و جلوگیری از پیشرفت انحنا توصیه می شود.

فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی از روش های موثر در بهبود این ناهنجاری هستند که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی فراتکنیک در اصفهان می توانید از آن بهره مند شوید.

در موارد شدید که عوارض زیادی برای بیمار ایجاد شده جراحی برای اصلاح انحراف ایجاد شده ضروری است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی اسکولیوز – فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی کمر – درمان کمردرد با فیزیوتراپی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست